ORTODONCJA

Nowoczesna ortodoncja pozwala na leczenie osób w każdym wieku i w każdym wieku możemy osiągnąć poprawę ustawienia zębów, poprawę uśmiechu, symetrii i profilu twarzy.

W leczeniu ortodontycznym wszystko zaczyna się od właściwej diagnozy.
Do jej postawienia lekarz potrzebuje modele diagnostyczne oraz zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne głowy. Na ich podstawie przygotowujemy indywidualny plan leczenia, obejmujący szczegółową diagnozę, możliwe scenariusze leczenia, rodzaje aparatów, szczegółowy kosztorys, harmonogram wizyt, zakładany czas leczenia, konieczne zabiegi z innych dziedzin stomatologii (jeśli zachodzi taka potrzeba) i przewidywany efekt końcowy.
Kolejnym etapem jest wybór aparatu, którym realizowane będzie leczenie. Lekarz przedstawia pacjentowi kilka wariantów aparatów, które różnią się estetyką, komfortem użytkowania, czasem leczenia, kosztem, ale również nieznacznie efektem końcowym.

Ortodoncja czynnościowa opiera się na analizie czynnościowej oraz ocenie wyglądu całej twarzy i zębów. Ważne są aspekty czynnościowe, mające wpływ na rozwój całej twarzoczaszki takie jak: oddychanie, żucie wraz z połykaniem, mowa oraz obecność lub brak zaburzeń w SSŻ. Usunięcie ewentualnych zaburzeń, dysfunkcji i złych nawyków w tych aspektach jest pierwszym krokiem w leczeniu. Jest to leczenie bezekstrakcyjne.
Profil pacjenta rutynowo ulega poprawie, staje się pełniejszy i bardziej wypukły, a dzięki poszerzeniu łuku górnego uśmiech staje się szeroki.

Leczenie ortodontyczne należy zaczynać możliwie wcześnie w wieku 7-8 lat, kiedy zaczyna się rozwój kości twarzoczaszki. Najważniejszy jest odpowiedni rozwój kości szczęki i żuchwy i ich prawidłowe położenie w twarzoczaszce oraz rozwój wyrostków zębodołowych.
Nieodpowiednie wymiary i ułożenie szczęk oraz wyrostków są przyczyną wad zgryzu i stłoczeń zębów. Ważnym aspektem diagnozy jest ocena wyglądu i proporcji twarzy oraz jej profilu. Planowanie leczenia ortodontycznego wykonuje się w oparciu o paradygmat tkanek miękkich.

Umów wizytę!
 

Niewidoczny system nakładek Clear Aligner
Leczenie wady zgryzu za pomocą nakładek Clear Aligner to idealne rozwiązanie dla tych, którzy ze względów estetycznych nie zdecydowali się na leczenie tradycyjnymi aparatami stałymi a jednocześnie pragną, by taki aparat był jak najmniej zauważalny dla otoczenia.

Clear Aligner jest innowacyjną i nowoczesną metodą korygowania wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek, indywidualnie dobranych do każdego pacjenta. Metoda szczególnie polecana dla osób dorosłych.

Zalety:

  • szyny są przezroczyste i praktycznie niewidoczne, dzięki temu pacjent może się śmiać i rozmawiać bez odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu
  • leczenie jest bezbolesne i dobrze tolerowane przez pacjentów; nie wpływają negatywnie na wyrazistość mowy
  • w każdej chwili można wyjąć nakładki i z powrotem je włożyć np. do jedzenia czy czyszczenia
  • łatwe w utrzymaniu czystości
  • skutecznie korygują wady zgryzu w stosunkowo krótkim czasie
  • przed rozpoczęciem leczenia pacjent może obejrzeć przewidywany wynik końcowy
  • są wykonane z biokompatybilnego materiału, który nie wywołuje uczuleń podczas noszenia